2013 Spring Schedule

Courses

2013 Spring Schedule

This page has been divided into two main sections: a listing of the liberal arts courses and a listing of program courses. The liberal arts courses are listed first. To jump to the program course listing, use the link below. A click on a specific course title will take you to a course description.

To Program Courses

Liberal Arts Courses

Computer Courses

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20396 BCOM101.E Intro to Windows/Word Pro.: 1/24-2/21 Th 5:00-7:30 p.m. 1 227 E. Buteau
20397 BCOM103.E Introduction to Spreadsheets: 2/28-4/4 Th 5:00-7:30 p.m. 1 227 E. Buteau
20398 BCOM104.E Introduction to Internet: 4/11-5/9 Th 5:00-7:30 p.m. 1 227 E. Buteau
20048 BCOM113.D1 Accounting with QuickBooks T/Th 1:00-2:15 p.m. 3 681 R. Smith
20028 BCOM120.D1 Spreadsheets Project Th 2:25-5:05 p.m. 3 681 R. Smith
20049 BCOM125.D1 Comprehensive Presentation Methods M/W 8:00-9:15 a.m. 3 681 J. Verani

English

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20180 BENG087.E Critical Reading Strategies W 5:00-7:30 p.m. 3 681 S. Pratte
20134 BENG089.D1 Introductory English T/Th 9:25-10:40 a.m. 3 681 S. Zoino
20141 BENG089.E Introductory English W 2:30-5:00 p.m. 3 681 C. Doherty
20258 BENG120.D1 College Composition T/Th 8:00-9:15 a.m. 3* 681 S. Zoino
20264 BENG120.E1 College Composition W 5:30-8:00 p.m. 3* 681 C. Doherty
20002 BENG211.D1 Technical Writing M/W 10:50-12:05 p.m. 3 681 M. Creegan
20071 BENG211.D2 Technical Writing T/Th 10:50-12:05 p.m. 3 681 M. Creegan
20145 BENG214.E Children's Language & Literature M 4:30-7:00 p.m. 3 681 K. Keene
20144 BENG220.D1 Writing the Short Story W 1:00-3:40 p.m. 3 681 S. Zoino
20034 BENG225.D1 Oral Communication T/Th 9:25-10:40 a.m. 3 681 M. Creegan
20147 BENG229.D1 Media and Society T 1:00-3:40 p.m. 3 681 M. Creegan
20172 BENG234.D1 Exploring Culture through Literature M 1:00-3:40 p.m. 3 681 M. Creegan
20173 BENG238.D1 The Literature of Hunting & Fishing Th 1:00-3:40 p.m. 3 681 S. Zoino
* 4-Credit Option available for College Composition classes. See your instructor for details and to register. ($908)

Humanities

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20135 BART128.E World of Art: Works in Progress W 5:00-7:30 p.m. 3 681 O. Murphy
20145 BENG214.E Children's Language & Literature M 4:30-7:00 p.m. 3 681 K. Keene
20147 BENG229.D1 Media and Society T 1:00-3:40 p.m. 3 681 M. Creegan
20172 BENG234.D1 Exploring Culture through Literature M 1:00-3:40 p.m. 3 681 M. Creegan
20173 BENG238.D1 The Literature of Hunting & Fishing Th 1:00-3:40 p.m. 3 681 S. Zoino
20186 BHIS211.E America in the 20th Century M 5:00-7:30 p.m. 3 681 P. Gagnon
20236 BHIS213.ZZ U.S. in the Great Depression Online 3 681 P. Gagnon
20235 BHUM106.E Basic Music Theory Applied to Beginner Guitar T 4:00-6:30 p.m. 3 681 D. Doucette
20266 BHUM183.E French I Th 5:00-7:30 p.m. 3 681 B. Christina
20403 BHUM212.E Legal and Ethical Issues T 5:00-7:30 p.m. 3 681 P. Perkins
20136 BPHI101.E Introduction to Philosophy M 4:00-6:30 p.m. 3 681 J. Verani

Mathematics

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20133 BMAT087.E1 Introductory Mathematics: iLearn W 5:00-7:30 p.m. 3 771 T. Allen
20399 BMAT087.E2 Introductory Mathematics: iLearn Th 5:00-7:30 p.m. 3 771 T. Allen
20130 BMAT089.E1 Introduction to Algebra: iLearn W 5:00-7:30 p.m. 3 771 T. Allen
20328 BMAT089.E2 Introduction to Algebra: iLearn Th 5:00-7:30 p.m. 3 771 T. Allen
20169 BMAT120.D1 Topics in Applied College Mathematics T/Th 10:50-12:05 p.m. 3 681 L. Robertson
20170 BMAT120.D2 Topics in Applied College Mathematics T/Th 2:25-3:40 p.m. 3 681 L. Robertson
20185 BMAT120.E Topics in Applied College Mathematics Th 4:00-6:30 p.m. 3 681 T. Sweeny
20171 BMAT180.VCD Pre Calculus - Video Conference M/W 10:50-12:30 p.m. 4 908 L. Robertson
20027 BMAT214.D1 Statistics T/Th 12:30-2:15 p.m. 4 908 L. Robertson
20044 BMAT214.E Statistics Th 3:30-6:50 p.m. 4 908 G. Meserve
20104 BMAT215.D1 Calculus I M/W 12:30-2:15 p.m. 4 908 L. Robertson

Science

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20251 BBIO111.D1 Biology T 9:25-12:05 p.m. 4 968 M. Orff
    Lab T 2:55-4:35 p.m.     M. Orff
20267 BBIO114.E Human Anatomy & Physiology I W 5:00-9:10 p.m. 4 968 C. Darling
20252 BBIO115.D1 Human Anatomy & Physiology II M/W 1:00-2:15 p.m. 4 968 M. Orff
20253 BBIO115.D1L Human Anatomy & Physiology Lab II: CLOSED W 2:25-4:05 p.m.     M. Orff
20268 BBIO120.E Human Biology M 4:30-8:40 p.m. 4 968 S. Turmel
20254 BBIO211.D1 Microbiology F 9:25-12:05 p.m. 4 968 M. Orff
    Lab F 12:05-1:45 p.m.      
20269 BCHE089.E Introduction to Chemistry T 4:00-7:20 p.m. 3 741 J. Martin
    Does not meet graduation requirements          
20286 BCHE111.E Chemistry Th 5:00-9:10 p.m. 4 968 J. Welch
20001 BCHE112.D1 Nutrition T 1:00-3:30 p.m. 3 681 M. Innes
20407 BCHE112.ZZ Nutrition Online 3 681 D. Briere
20067 BENV110.D1 Intro to Environmental Science M 8:00-12:10 p.m. 4 968 R. Whitaker
20240 BENV115.D1 Soil and Water Resources Th 1:00-5:10 p.m. 4 968 D. Carlisle
20243 BPHY113.D1 Electricity & Electronics (BAUT/IT) M/W 9:25-10:40 a.m. 4 968 G. Meserve
20247 BPHY113.D2 Electricity & Electronics (ME) T 8:00-10:40 p.m. 4 968 G. Meserve
20244 BPHY113.D1L Electricity & Electronics Lab 1 (BAUT) W 10:50-12:30 p.m.     G. Meserve
20245 BPHY113.D2L Electricity & Electronics Lab 2 (IT) W 1:00-2:40 p.m.     G. Meserve
20246 BPHY113.D3L Electricity & Electronics Lab 3 (ME) T 10:50-12:30 p.m.     G. Meserve
20388 BPHY113.D3L Electricity & Electronics Lab 4 (ME) M 4:30-6:10 p.m.     G. Meserve
20248 BPHY215.D1 Fluid Dynamics M/W 8:00-9:15 a.m. 4 968 G. Meserve
20249 BPHY215.D1L Fluid Dynamics: Lab 1 M 1:00-2:40 p.m.     G. Meserve
20219 BPHY215.D2L Fluid Dynamics: Lab 2 M 2:45-4:25 p.m.     G. Meserve

Social Science

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20348 BECO111.ZZ Principles of Macroeconomics Online 3 681 J. Paine
20412 BECO112.ZZ Principles of Microeconomics Online 3 681 J. Paine
20186 BHIS211.E America in the 20th Century M 5:00-7:30 p.m. 3 681 P. Gagnon
20236 BHIS213.ZZ U.S. in the Great Depression Online 3 681 P. Gagnon
20416 BHIS216.ZZ U.S. History to 1877 Online 3 681 A. Woodward
20136 BPHI101.E Introduction to Philosophy M 4:00-6:30 p.m. 3 681 J. Verani
20053 BPOL220.E Public Administration M 5:00-7:30 p.m. 3 681 A. Bergeron
20068 BPOL231.D1 American Government T/Th 8:00-9:15 a.m. 3 681 D. Benckendorf
20217 BPSY111.E Psychology W 5:30-8:00 p.m. 3 681 A. Woodward
20056 BPSY111.ZZ Psychology Online 3 681 P. Delli-Colli
20086 BPSY112.ZZ Human Growth & Development Online 3 681 P. Delli-Colli
20085 BPSY200.ZZ Educational Psychology Online 3 681 P. Delli-Colli
20362 BPSY205.E Abnormal Psychology M 4:30-7:00 p.m. 3 681 S. Leclerc
20020 BSOC111.D1 Sociology T/Th 10:50-12:05 p.m. 3 681 D. Benckendorf
20070 BSOC111.ZZ Sociology Online 3 681 P. Delli-Colli
20270 BSOC112.E Sociology of Work Th 5:00-7:30 p.m. 3 681 P. Gagnon

Program Courses

To Liberal Arts Courses

Accounting

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20084 BACC114.D1 Financial Accounting T/Th 9:25-10:40 a.m. 3 681 J. Verani
20008 BACC214.D1 Managerial Finance and Accounting T 8:00-10:40 a.m. 3 681 R. Smith
20089 BACC220.D1 Accounting Internship M/W 8:00-8:50 a.m. 2 454 J. Verani
20048 BCOM113.D1 Accounting with QuickBooks T/Th 1:00-2:15 p.m. 3 681 R. Smith
20028 BCOM120.D1 Spreadsheets Project Th 2:25-5:05 p.m. 3 681 R. Smith
20007 BMGT112.D1 Intro Business Logic & Ethics M/W 9:25-10:40 a.m. 3 681 J. Verani
20006 BMGT215.D1 Business Law M 1:00-3:40 p.m. 3 681 J. Verani

Automotive

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20003 BAUT113.D1 Automotive Power Trains T/Th 8:00-12:30 p.m. 6 1577 A. Host
20046 BAUT114.D1 Automotive Electricity II T/Th 1:30-4:00 p.m. 4 968 T. Lachance
20004 BAUT214.D1 Computerized Diagnostic Service M 8:00-12:05 p.m. 6 1542 T. Lachance
    &Air Conditioning M 1:00-5:05 p.m.     T. Lachance
      W 2:25-3:40 p.m.     T. Lachance
20005 BAUT215.D1 Auto Suspension & Brakes W 8:00-12:05 p.m. 4 1063 A. Host
      W 1:00-2:15 p.m.     A. Host
20278 BMGT218.D1 Small Business Management M/W 1:00-2:15 p.m. 3 681 R. Smith
20243 BPHY113.D1 Electricity & Electronics (BAUT/IT) M/W 9:25-10:40 a.m. 4 968 G. Meserve
20244 BPHY113.D1L Electricity & Electronics Lab 1 (BAUT) W 10:50-12:30 p.m.     G. Meserve

Business Administration/Entrepreneurship

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20008 BACC214.D1 Managerial Finance and Accounting T 8:00-10:40 a.m. 3 681 R. Smith
20018 BBUS116.D1 Business Plan Development M/W 10:50-12:05 p.m. 3 681 J. Verani
20048 BCOM113.D1 Accounting with QuickBooks T/Th 1:00-2:15 p.m. 3 681 R. Smith
20028 BCOM120.D1 Spreadsheets Project Th 2:25-5:05 p.m. 3 681 R. Smith
20049 BCOM125.D1 Comprehensive Presentation Methods M/W 8:00-9:15 a.m. 3 681 J. Verani
20348 BECO111.ZZ Principles of Macroeconomics Online 3 681 J. Paine
20007 BMGT112.D1 Intro Business Logic & Ethics M/W 9:25-10:40 a.m. 3 681 J. Verani
20006 BMGT215.D1 Business Law M 1:00-3:40 p.m. 3 681 J. Verani
20065 BMGT216.D1 Project Management Seminar T/Th 10:50-12:05 p.m. 3 681 J. Verani
20019 BMGT224.D1 Management Internship: Class 1/22 & 5/7 T 2:25-3:40 p.m. 1 227 J. Verani
20036 BMGT230.D1 Leadership & Strategic Mangement W 2:25-5:05 p.m. 3 681 J. Holt

Criminal Justice/Homeland Security

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20034 BENG225.D1 Oral Communication T/Th 9:25-10:40 a.m. 3 681 M. Creegan
20187 BCRM110.E Terrorism T 5:00-7:30 p.m. 3 681 A. Morin
20055 BCRM123.E Criminal Law Th 5:00-8:20 p.m. 4 908 D. Benckendorf
20409 BCRM123.ZZ Criminal Law Online 4 908 D. Benckendorf
20087 BCRM210.E Juvenile Justice Administration W 6:30-9:00 p.m. 3 681 C. Hamel
20062 BCRM230.E Justice and the Community M 5:00-8:00 p.m. 3 681 A. Morin
20265 BCRM270.E Criminal Justice Internship or BBCRM275 Individually Scheduled 3 681 F. Dumaine
20188 BCRM275.E Senior Project or BBCRM270 Individually Scheduled 3 681 F. Dumaine
20053 BPOL220.E Public Administration M 5:00-7:30 p.m. 3 681 A. Bergeron
20020 BSOC111.D1 Sociology T/Th 10:50-12:05 p.m. 3 681 D. Benckendorf
20070 BSOC111.ZZ Sociology Online 3 681 P. Delli-Colli
20270 BSOC112.E Sociology of Work Th 5:00-7:30 p.m. 3 681 P. Gagnon

Culinary Arts

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20001 BCHE112.D1 Nutrition T 1:00-3:30 p.m. 3 681 M. Innes
20014 BCUL117.D1A Introduction to Baking: 1/22-2/12 T/Th 8:00-1:00 p.m. 1 287 T. Giles
20013 BCUL118.D1B Patisserie (2/14-3/7) T/Th 8:00-1:00 p.m. 1 287 T. Giles
20016 BCUL121.D1 Baking Theory T 1:30-4:00 p.m. 3 681 T. Giles
20012 BCUL122.D1D Intro to Garde Manger (4/16-5/9) T/Th 8:00-1:00 p.m. 1 287 K. Hohmeister
20015 BCUL123.D1 Table Service & Mixology Th 1:00-3:40 p.m. 3 681 K. Hohmeister
20097 BCUL126.D1C Cake Decoration and Design( 3/19-4/11) T/Th 8:00-1:00 p.m. 1 287 G. Worthen
20395 BCUL127.D1D Individual Pastries & Platted Desserts: 4/16-5/9 T/Th 8:00-1:00 p.m. 1 287 G. Worthen
20119 BCUL219.D1D Regional American Cuisine (4/16-5/9) M/W 8:00-1:00 p.m. 1 287 T. Giles
20120 BCUL220.D1C A la Carte Cookery (3/25-4/15) M/W 8:00-1:00 p.m. 1 287 K. Hohmeister
20121 BCUL221.D1B International Cuisine (2/20-3/20) M/W 8:00-1:00 p.m. 1 287 K. Hohmeister
20017 BCUL222.D1 Food Service Management W 1:45-4:15 p.m. 3 681 T. Giles
20242 BCUL223.D1 History and Culture Theory M/W 1:00-1:25 p.m. 1 227 K. Hohmeister
20122 BCUL224.D1A Healthy Cuisine (1/23-2/13) M/W 8:00-1:00 p.m. 1 287 T. Giles
20031 BCUL226.D1 Advanced Restaurant Techniques Off campus 1 227 K. Hohmeister
20045 BCUL227.D1 Product Purchasing & Marketing T 8:30-10:10 a.m. 2 454 K. Hohmeister
20054 BCUL228.D1 Senior Practicum Off-Campus 0 0 K. Hohmeister
20178 BCUL237.D1A Advanced Cake Decorating/Design (1/23-2/13) M/W 8:00-1:00 p.m. 1 287 G. Worthen
20179 BCUL238.D1B Advanced Pastries/Plated Desserts (2/20-3/20) M/W 8:00-1:00 p.m. 1 287 G. Worthen
20181 BCUL239.D1C Petit Fours & Mignardise (3/25-4/15) M/W 8:00-1:00 p.m. 1 287 G. Worthen
20241 BCUL240.D1 Advanced Bakery Techniques Off-Campus 1 227 G. Worthen
20182 BCUL241.D1 Advanced Pastry Theory M/W 1:00-1:25 p.m. 1 287 G. Worthen
20183 BCUL242.D1D Testing & Practical Exam (4/17-5/9) M/W 8:00-1:00 p.m. 1 287 G. Worthen

Early Childhood Education

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20021 BECE112.D1 Child Growth & Development Th 9:25-12:05 p.m. 3 701 P. Finnigan Allen
20389 BECE113.D1 Early Childhood Ed. Practicum I Off campus 4 1048 P. Finnigan-Allen
20033 BECE117.VCD Learning Environments/Young Child: Video Conference T 1:00-3:40 p.m. 3 701 P. Finnigan-Allen
20129 BECE121.VCE Understand.Children w/Autism/PDD: Video Conference M 4:00-6:30 p.m. 3 701 K. Soysny
20404 BECE211.ZZ Organization & Management of BECE Programs Online 3 701 P. Finnigan-Allen
20072 BECE214.D1 Curriculum Development: Early Childhood Th 1:00-3:40 p.m. 3 701 P. Finnigan-Allen
20165 BECE216.D1 Understanding Children w/Special Needs T 9:25-12:05 p.m. 3 701 D. Stewart
20050 BEDU200.D1 Supporting Students/Challenging Behaviors Off campus 4 928 D. Stewart
20145 BENG214.E Children's Language & Literature M 4:30-7:00 p.m. 3 681 K. Keene

Hospitality Management

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
    Most classes are held at Mountain View Grand          
20390 BHOS101.D1 Introduction to Hospitality Th 4:00-6:30 p.m. 3 681 L. Perras
20391 BHOS105.D1 Managing Service in Food & Beverage Operations M 4:00-6:30 p.m. 3 681 L. Perras
20392 BHOS110.D1 Supervision in the Hospitality Industry T 4:00-6:30 p.m. 3 681 C. Diego
20239 BHOS240.D1 Hotel Internship Individually Scheduled 4 908 L. Perras

Human Services

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20403 BHUM212.E Legal and Ethical Issues T 5:00-7:30 p.m. 3 681 P. Perkins
20023 BHUS112.E Learning and Behavior Th 5:00-7:30 p.m. 3 681 M. Buteau
20035 BHUS115.ZZ Field Experience Online 3 821 S. Dunn
20025 BHUS116.D1 Social and Political Issues in Human Services Th 1:00-3:40 p.m. 3 681 S. Leclerc
20190 BHUS217.E Chemical Dependence W 5:00-7:30 p.m. 3 681 P. Perkins
20300 BHUS221.ZZ Internship in Human Services II Online 4 928 S. Dunn
20166 BHUS223.D1 Introduction to Counseling Th 9:25-12:05 p.m. 3 681 S. Leclerc
20086 BPSY112.ZZ Human Growth & Development Online 3 681 P. Delli-Colli
20362 BPSY205.E Abnormal Psychology M 4:30-7:00 p.m. 3 681 S. Leclerc
20020 BSOC111.D1 Sociology T/Th 10:50-12:05 p.m. 3 681 D. Benckendorf
20070 BSOC111.ZZ Sociology Online 3 681 P. Delli-Colli

Information Technology

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20009 BCMT114.D1 Fundamentals of Unix M 2:25-4:55 p.m. 3 681 J. Schall
20047 BCMT213.D1 Computer Networking I T 9:25-10:40 a.m. 3 681 J. Schall
      W 2:50-4:05 p.m. 3   J. Schall
20060 BCMT230.D1 Network Servers and Security M/W 1:00-2:15 p.m. 3 681 J. Schall
20061 BCMT234.D1 Computer Networking III M/W 9:25-10:40 a.m. 3 681 J. Schall
20162 BCMT235.D1 SQL Databases M/W 10:50-12:05 p.m. 3 681 J. Schall
20243 BPHY113.D1 Electricity & Electronics (BAUT/IT) M/W 9:25-10:40 a.m. 4 968 G. Meserve
20245 BPHY113.D2L Electricity & Electronics Lab 2 (IT) W 1:00-2:40 p.m.     G. Meserve

Mobile Equipment Technology

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20073 BDSL102.D1 Applied Hydraulics T 10:25-12:05 p.m. 3 741 P. Slocum
      Th 8:00-10:40 a.m.     P. Slocum
20029 BDSL115.D1 Diesel Power Systems M/W 10:50-12:05 p.m. 4 968 C. Palmer
      T 1:00-3:40 p.m.     C. Palmer
20030 BDSL117.D1 Fuel and Emission Systems M/W 9:25-10:40 a.m. 4 968 C. Palmer
      W 1:00-3:40 p.m.     C. Palmer
20455 BDSL119.D1 Cooperative Education Off-Campus 1 227 P. Slocum
20037 BDSL220.D1 Vehicle Inspection and CDL (or BDSL222) T 1:00-3:40 p.m. 3 681 P. Slocum
20038 BDSL221.D1 Welding II W 4:00-7:20 p.m. 2 639 Pike/Theriault
20277 BDSL221.D2 Welding II T 4:00-7:20 p.m. 2 639 Pike/Theriault
20257 BDSL222.D1 Mobile Hydraulics II (or BDSL220) M/T 9:25-10:15 a.m. 3 741 P. Slocum
      M 1:00-3:40 p.m.      
20255 BDSL225.D1 Senior Project II Th 11:45-2:15 p.m. 1 287 Palmer/Slocum
20394 BDSL226.D1 Electronic Troubleshooting Th 8:00-11:20 a.m. 2 574 C. Palmer
20256 BDSL227.D1 Heavy Duty Chassis Brake and M/T 8:00-9:15 p.m. 5 1195 Palmer/Slocum
    Climate Control Systems W 8:25-9:15 p.m.     Palmer/Slocum
      Th 2:25-5:05 p.m.     Palmer/Slocum
20002 BENG211.D1 Technical Writing M/W 10:50-12:05 p.m. 3 681 M. Creegan
20247 BPHY113.D2 Electricity & Electronics (ME) T 8:00-10:40 p.m. 4 968 G. Meserve
20246 BPHY113.D3L Electricity & Electronics Lab 3 (ME) T 10:50-12:30 p.m.     G. Meserve
20388 BPHY113.D3L Electricity & Electronics Lab 4 (ME) M 4:30-6:10 p.m.     G. Meserve
20248 BPHY215.D1 Fluid Dynamics M/W 8:00-9:15 a.m. 4 968 G. Meserve
20249 BPHY215.D1L Fluid Dynamics: Lab I M 1:00-2:40 p.m.     G. Meserve
20219 BPHY215.D2L Fluid Dynamics: Lab II M 2:45-4:25 p.m.     G. Meserve

Nursing

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20252 BBIO115.D1 Human Anatomy & Physiology II M/W 1:00-2:15 p.m. 4 968 M. Orff
20253 BBIO115.D1L Human Anatomy & Physiology Lab II: CLOSED W 2:25-4:05 p.m.     M. Orff
20010 BNUR113.D1 Nursing III: 1/22-3/8 M/W 8:00-12:05 p.m. 6 1852 Nsg. Team
      T 8:00-10:00 a.m. or 12:30-2:30 p.m. Nsg. Team
      Th/F 6:45-12:15 p.m.     Nsg. Team
20011 BNUR114.D1 Nursing IV: 3/18-5/9 M/W 8:00-12:05 p.m. 6 1614 Nsg. Team
      T 8:00-10:00 a.m. or 12:30-2:30 p.m. Nsg. Team
      Th/F 6:45-12:15 p.m.     Nsg. Team
20059 BNUR212.D1 Nursing VI M/T 6:45-2:45 p.m. 9 2825 Nsg. Team
      W 8:00-12:05 p.m.     Nsg. Team
20217 BPSY111.E Psychology W 5:30-8:00 p.m. 3 681 A. Woodward
20056 BPSY111.ZZ Psychology Online 3 681 P. Delli-Colli

Office Management: Office Assistant & Medical Transcription Medical Assistant & Medical Coding Certificate

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20084 BACC114.D1 Financial Accounting T/Th 9:25-10:40 a.m. 3 681 J. Verani
20048 BCOM113.D1 Accounting with QuickBooks T/Th 1:00-2:15 p.m. 3 681 R. Smith
20260 BMED101.D1 Clinical Procedures I M 1-00-2:40 p.m. 4 1108 E. MacDonald
20261 BMED101.D1L Clinical Procedures I Lab T 1:00-6:00 p.m.     E. MacDonald
20262 BMED202.D1 Phlebotomy F 8:00-1:00 p.m. 4 1048 T. Host
20078 BMED203.D1 Medical Assistant Internship Off-campus 6 1382 L. Davis
20142 BMED211.D1 Pharmacology M 4:00-6:30 p.m. 3 681 S. Baillargeon
20092 BOFT113.E Formatting in Word W 4:00-6:30 p.m. 3 681 E. Buteau
20415 BOFT117.E Medical Terminology T 4:00-6:30 p.m. 3 681 K. Dube
20414 BOFT118.VCD Medical Transcription I: Video Conference T 1:00-3:30 p.m. 3 681 K. Dube
20443 BOFT120.D1 Med. Office Systems and Procedures M 9:25-12:05 p.m. 3 681 K. Dube
20216 BOFT213.EA Internship Seminar - Administrative Individually Scheduled 4 908 L. Carrier
20107 BOFT213.EM Internship Seminar - Medical Individually Scheduled 4 928 L. Carrier
20259 BOFT220.VCD Medical Billing: Video Conference W 9:25-12:05 p.m. 3 681 L. Davis
20413 BOFT227.VCD Advanced Coding: Video-conference M/W 1:00-2:15 p.m. 3 681 L. Davis

Spatial Information Technology

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20251 BBIO111.D1 Biology T 9:25-12:05 p.m. 4 968 M. Orff
    Lab T 2:55-4:35 p.m.     M. Orff
20286 BCHE111.E Chemistry Th 5:00-9:10 p.m. 4 968 J. Welch
20071 BENG211.D2 Technical Writing T/Th 10:50-12:05 p.m. 3 681 M. Creegan
20067 BENV110.D1 Intro to Environmental Science M 8:00-12:10 p.m. 4 968 R. Whitaker
20240 BBENV115.D1 Soil and Water Resources Th 1:00-5:10 p.m. 4 968 D. Carlisle
20400 BBENV210.D1 Environmental Project M 1:00-5:10 p.m. 4 801 R. Whitaker
20401 BGIS211.D1 BGIS Applications T 1:00-4:20 p.m. 3 741 S. Tucker
20027 BMAT214.D1 Statistics T/Th 12:30-2:15 p.m. 4 908 L. Robertson
20044 BMAT214.E Statistics Th 3:30-6:50 p.m. 4 908 G. Meserve
20041 BSUR212.D1 Surveying and Mapping M 8:30-12:40 p.m. 3 741 D. Carlisle
20042 BSUR213.D1 Computer Applications for Surveyors M 1:00-4:20 p.m. 3 741 D. Carlisle
20043 BSUR214.D1 Advanced Surveying Th 8:30-11:50 a.m. 3 741 D. Carlisle
20040 BSUR217.D1 Surveying Problems T 8:30-12:40 p.m. 3 801 D. Carlisle

Teacher Preparation, Special Education, and Career and Technical Education

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20021 BECE112.D1 Child Growth & Development Th 9:25-12:05 p.m. 3 701 P. Finnigan Allen
20129 BECE121.VCE Understand.Children w/Autism/PDD: Video Conference M 4:00-6:30 p.m. 3 701 K. Soysny
20165 BECE216.D1 Understanding Children w/Special Needs T 9:25-12:05 p.m. 3 701 D. Stewart
20050 BEDU200.D1 Supporting Students/Challenging Behaviors Off campus 4 928 D. Stewart
20138 BEDU204.D1 Instructional Technology T 9:25-12:05 p.m. 3 681 M. Longenecker
20106 BEDU210.D1 Foundations of Diversity T 1:00-3:40 p.m. 3 681 D.Stewart
20393 BEDU212.D1 Design of Instruction M 1:00-3:40 p.m. 3 681 D.Stewart
20086 BPSY112.ZZ Human Growth & Development Online 3 681 P. Delli-Colli
20085 BPSY200.ZZ Educational Psychology Online 3 681 P. Delli-Colli

Water Quality Technology Certificate

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20271 BWWT111.ZZ Wastewater Treatment I Online 3 681 S. Towne
20112 BWWT113.ZZ Mechanical Maintenance and Pumps Online 3 681 S. Towne
20146 BWWT114.ZZ Water & Wastewater Math Self-directed 3 681 S. Towne
20139 BWWT115.ZZ Wastewater Analysis Online 3 681 S. Towne
20140 BWWT210.ZZ Water Analysis Online 3 681 S. Towne
20076 BWWT211.ZZ Water Treatment I Online 3 681 S. Towne
20095 BWWT212.ZZ Wastewater Collection Systems Online 3 681 S. Towne
20113 BWWT213.ZZ Water Distribution Systems Online 3 681 S. Towne
20114 BWWT214.ZZ Industrial Wastewater Treatment Online 3 681 S. Towne
20115 BWWT215.ZZ Water Treatment II Online 3 681 S. Towne
20116 BWWT216.ZZ Wastewater Treatment II Online 3 681 S. Towne

Welding Certificate

CRN Course/Section Course Title Days Time Credit Fees Instructor
20098 BWLD201.D1 Welding Safety II W 11:15-12:05 p.m. 1 227 M. Pike
20099 BWLD205.D1 TIG Welding Theory W 12:15-1:05 p.m. 1 227 K. Aubut
20125 BWLD206.D1 Blueprint Reading II M 4:10-5:00 p.m. 1 227 P. Rousseau
20100 BWLD207.D1 Introduction to the Industrial Workplace W 4:15-5:05 p.m. 1 227 J. Schall
20101 BWLD210.D1 TIG Welding Lab T 9:30-12:00 p.m. 3 986 Pike/Theriault
      T 1:00-3:30 p.m.     Pike/Theriault
20102 BWLD215.D1 Advanced Arc Welding M 11:30-12:00 p.m. 3 986 Pike/Theriault
      M 1:00-4:00 p.m.     Pike/Theriault
      T 8:00-9:30 a.m.     Pike/Theriault
20148 BWLD215.E Advanced Arc Welding M 4:15-6:45 p.m. 3 986 D. Carrier
      Th 3:00-5:30 p.m.     D. Carrier
20168 BWLD216.D1 Plasma Cutting Technology W 1:15-2:05 p.m. 1 412 M. Pike
20274 BWLD216.D2 Plasma Cutting Technology W 2:05-2:55 p.m. 1 412 G. Theriault
20275 BWLD216.D3 Plasma Cutting Technology W 2:55-3:45 p.m. 1 412 G. Theriault
20103 BWLD225.D1 AWS Certification M 8:00-11:20 a.m. 2 899 Pike/Theriault

To beginning of document

To register, call 1-800-445-4525 or 752-1113

News and Events

Contact Us

(603) 752-1113
Email Us

2020 Riverside Drive
Berlin, NH 03570